Popular Afrobeat artists Davido and Burna Boy have been nominated four times each at the upcoming 2023 Trace Awards. The nominations include categories such as ‘Best Male,’ ‘Song of the Year,’ ‘Best Live,’ ‘Best Collaboration,’ ‘Best Artist,’ and ‘Album of the Year.’ The award ceremony is scheduled to take place on October 21, 2023, at the BK Arena in Kigali, Rwanda.
The official website of the organizers released the full list of nominees on Monday.
Here is the complete list:
Best Male
- Asake (Nigeria)
- Burna Boy (Nigeria)
- Davido (Nigeria)
- Diamond Platnumz (Tanzania)
- Didi B (Ivory Coast)
- K.O (South Africa)
- Rema (Nigeria)
Best Female
- Ayra Starr (Nigeria)
- Josey (Ivory Coast)
- Nadia Mukami (Kenya)
- Soraia Ramos (Cape Verde)
- Tiwa Savage (Nigeria)
- Viviane Chidid (Senegal)
Song of the Year
- “BKBN” – Soraia Ramos (Cape Verde)
- “People” – Libianca (Cameroon)
- “Suavemente” – Soolking (France)
- “Encre” – Emma’a (Gabon)
- “Sugarcane” – Camidoh (Ghana)
- “Last Last” – Burna Boy (Nigeria)
- “Rush” – Ayra Starr (Nigeria)
- “Calm Down” – Rema (Nigeria)
- “Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)
- “Sete” – K.O (South Africa)
- “Cough” – Kizz Daniel (Nigeria)
- “MORTEL 06” – Innoss’B (Ivory Coast)
Best Music Video
- “2 Sugar” – Wizkid (Nigeria) feat. Ayra Starr (Nigeria)
- “Baddie” – Yemi Alade (Nigeria)
- “Kpaflotage” – Suspect 95 (Ivory Coast)
- “Loaded” – Tiwa Savage (Nigeria) & Asake (Nigeria)
- “Ronda” – Blxckie (South Africa)
- “Tombolo” – Kalash (Martinique)
- “Yatapita” – Diamond Platnumz (Tanzania)
Best Newcomer
- Azawi (Uganda)
- Krys M (Cameroon)
- Libianca (Cameroon)
- Nissi (Nigeria)
- Odumodublvck (Nigeria)
- Pabi Cooper (South Africa)
- Roseline Layo (Ivory Coast)
Best Collaboration
- “Many Ways” – BNXN (Nigeria) with Wizkid (Nigeria)
- “Mine” – Show Dem Camp (Nigeria) with Oxlade (Nigeria)
- “Peru” – Fireboy DML (Nigeria) with Ed Sheeran (UK)
- “Second Sermon” – Black Sherif (Ghana) with Burna Boy (Nigeria)
- “Sete” – K.O (South Africa) with Young Stunna (South Africa), Blxckie (South Africa)
- “Stamina” – Tiwa Savage with Ayra Starr (Nigeria) & Young Jonn (Nigeria)
- “Trumpet” – Olamide (Nigeria) with Ckay (Nigeria)
- “Unavailable” – Davido (Nigeria) with Musa Keys (South Africa)
Best DJ
- Danni Gato (Cape Verde)
- DJ BDK (Ivory Coast)
- DJ Illans (France)
- DJ Spinall (Nigeria)
- Michael Brun (Haiti)
- Uncle Waffles (Swaziland)
Best Producer
- DJ Maphorisa (South Africa)
- Juls (Ghana)
- Kabza de Small (South Africa)
- Kel-P (Nigeria)
- Tamsir (Ivory Coast)
Best Gospel Artist
- Benjamin Dube (South Africa)
- Janet Otieno (Kenya)
- KS Bloom (Ivory Coast)
- Levixone (Uganda)
- Moses Bliss (Nigeria)
Best Live
- Burna Boy (Nigeria)
- Fally Ipupa (DRC)
- Musa Keys (South Africa)
- The Compozers (Nigeria)
- Wizkid (Nigeria)
- Yemi Alade (Nigeria)
Best Dancer
- Robot Boii (South Africa)
- Tayc (France)
- Uganda Ghetto Kids (Uganda)
- Yemi Alade (Nigeria)
- Zuchu (Tanzania)
Best Artist Africa – Anglophone
- Asake (Nigeria)
- Ayra Starr (Nigeria)
- Black Sherif (Ghana)
- Davido (Nigeria)
- Diamond Platnumz (Tanzania)
- Fireboy DML (Nigeria)
Best Artist Africa – Francophone
- Didi B (Ivory Coast)
- Emma’a (Gabon)
- Fally Ipupa (DRC)
- KO-C (Cameroon)
- Locko (Cameroon)
- Serge Beynaud (Ivory Coast)
- Viviane Chidid (Senegal)
Best Artist Africa – Lusophone
- Gerilson Insrael (Angola)
- Lisandro Cuxi (Cape Verde)
- Perola (Angola)
- Plutonio (Mozambique)
- Soraia Ramos (Cape Verde)
Best Artist – Rwanda
- Ariel Wayz (Rwanda)
- Bruce Melodie (Rwanda)
- Bwiza (Rwanda)
- Chriss Eazy (Rwanda)
- Kenny Sol (Rwanda)
Best Artist – France & Belgium
- Aya Nakamura (France)
- Booba (France)
- Nihno (France)
- Ronisia (France)
- Soolking (France)
- Tayc (France)
Best Artist – UK
- Central Cee (UK)
- Headie One (UK)
- Ms. Banks (UK)
- Raye (UK)
- Stormzy (UK)
Best Artist – The Caribbean
- Admiral T (Guadeloupe)
- Bamby (French Guiana)
- Kalash (Martinique)
- Maureen (Martinique)
- Popcaan (Jamaica)
- Princess Lover (Martinique)
- Rutshelle Guillaume (Haiti)
- Shenseea (Jamaica)
Best Artist – Indian Ocean
- Donovan BTS (Mauritius)
- GaEi (Madagascar)
- Goulam (Comoros)
- Mikl (Reunion)
- Sega el (Reunion)
- Terell Elymoor (Mayotte)
Best Artist – Brazil
- Djonga (Brazil)
- Iza (Brazil)
- Leo Santana (Brazil)
- Ludmilla (Brazil)
- Luedji Luna (Brazil)
Best Artist – North Africa
- Amira Zouhair (Morocco)
- Artmasta (Tunisia)
- Dystinct (Morocco)
- El Grande Toto (Morocco)
- Kader Japonais (Algeria)
- Raja Meziane (Algeria)
Album of the Year
- “DNK” – Aya Nakamura (France)
- “Love Damini” – Burna Boy (Nigeria)
- “Maverick” – Kizz Daniel (Nigeria)
- “More Love, Less Ego” – Wizkid (Nigeria)
- “Timeless” – Davido (Nigeria)
- “Work of Art” – Asake (Nigeria)
ncG1vNJzZmimlazAr7vWp6CgnaKerm%2B6xmhpaWpjYsGzrcKeZJqvkaextHnDmq2inJ9irq%2BwjJusq6aRYq%2BwxYyrnJydmauyboCMp6amoZ6Wwaq7zaxknpmTnXw%3D